Щоб своєчасно діагностувати конкретну проблему із зором і надати необхідну допомогу, слід звернути увагу на прояви у дитини загальних ознак у поведінці дитини:
1. Дитина часто скаржиться на біль, свербіж або дискомфорт в очах. Під час читання наближує текст до очей чи голову до книжки.
2. Часто тре очі.
3. Постійно хмурить брови.
4. Прикриває одне око під час візуальних завдань.
5. Часто кліпає.
6. Нахиляє голову або повертає корпус, коли щось розглядає.
7. Нахиляється вперед, щоб побачити краще.
8. Дитина має труднощі з читанням з дошки.
9. Використовує палець для стеження за рядком під час читання.
Фізичні прояви:
1. Очі червоні, набряклі, запалені, сльозяться.
2. Погляд не фокусується.
3. Очі тремтять, наявні швидкі повторювані рухи з боку в бік та згори вниз.
4. Випуклі очі.
5. Опущені повіки.
6. Надзвичайна чутливість до світла.
Причинами порушення зору найчастіше є різноманітні хвороби очей і системи зору. Найпоширенішими з них є: міопія (короткозорість), гіперметропія (далекозорість), амбліопія, астигматизм, косоокість, ністагм.
Діти з однаковим зоровим порушенням та гостротою зору можуть зовсім по-різному бачити. На можливості зорового сприйняття впливає не лише діагноз, а й загальний стан здоров’я та фізичного розвитку дитини, втома, освітлення тощо. Тому більш інформативним є оцінювання актуального стану зорового сприйняття дитини.
Особливість зорового сприйняття при короткозорості (міопія - промені світла, потрапляючи в око, фокусуються перед сітківкою). Дитина не бачить предмети на далекій відстані за поганого освітлення. Їй важко переводити погляд з близької відстані на далеку.
Як допомогти? Наближати предмет до очей; підмальовувати зображення об’єктів; обводити контури чорним фломастером; добре освітлювати; збільшувати час на розглядання.
Які вправи виконувати при короткозорості?
1. Зажмурування. Природний процес моргання покращує кровопостачання ока, очищає слизову від пилу та забезпечує зволоження сітківки ока. При заплющуванні ці процеси посилюються в рази. Повторюйте вправу з дитиною 5-7 разів на день.
2. Ефективний спосіб розслабити та зміцнити м'язи ока: рух очей вгору – вниз, праворуч – вліво. Повторюйте вправу 3 – 4 рази на день для досягнення результату.
3. Вправу виконують 3 – 4 рази в день по 6 разів в кожну сторону. Зверху – вниз дитина очима описує півмісяць. Спочатку в одну сторону, потім в іншу.
4. Комплексна гімнастика, призначена для лікування і профілактики короткозорості у дитини. Виконувати рухи очима в різних напрямках. Повторювати 2 – 3 рази кожну вправу, 1 – 2 рази на день, щодня.
Як попередити короткозорість? Педіатри й офтальмологи наполягають на зменшенні навчальних навантажень, збалансованому харчуванні, багатому на вітаміни й мінерали. Відомо, що ті діти, які більше часу проводять на вулиці, граючи в рухливі ігри, і менше за своїх однолітків сидять перед телевізором, мають вищі показники зору. Це пов’язано з тим, що на вулиці діти можуть бачити об’єкти не поблизу, а на різній відстані. Адже не даремно більшість вправ на тренування зору спрямовані на те, щоб переводити погляд із близького об’єкта на далекий.
скачать dle 10.4фильмы бесплатно